Godziny otwarcia
Pon - Pt: 8:00 - 18.00
ZDROWIE POD OKIEM SPECJALISTÓW

USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej zlecanych badań, przez wzgląd na znaczną ilość informacji, które dostarcza. Badanie USG brzucha charakteryzuje się nieinwazyjnością, bezpieczeństwem, jest również bezbolesne. Może być wykonane u osób w każdym wieku, a także u Pań w ciąży.

Prawidłowo wykonane badanie USG jamy brzusznej swoim zasięgiem obejmuje wszystkie organy, które znajdują się w jamie brzusznej czyli:

  • wątrobę,
  • drogi żółciowe i pęcherzyk żółciowy,
  • trzustkę,
  • śledzionę,
  • nerki,
  • pęcherz moczowy.

To badanie nie wymaga skierowania od lekarza i mogą je Państwo wykonać celem oceny stanu zdrowia oraz gdy zaobserwujecie takie niepokojące objawy jak ból w okolicy jamy brzusznej, krwawienia z przewodu pokarmowego i układu moczowego lub wyniki badań laboratoryjnych odbiegające od normy. Bardzo istotne przy badaniu USG jamy brzusznej jest przygotowanie do badania.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej:

USG jamy brzusznej wymaga specjalistycznego przygotowania.

Już dzień przed badaniem pacjent powinien przyjąć 3 razy dziennie po 4 kapsułki Espumisanu. Jest to środek, który pomoże oczyścić jelita z gazów, co ułatwi obrazowanie narządów. W tym dniu na kolacje powinno się zjeść lekkostrawny posiłek, najpóźniej o godzinie 18:00.

W dniu badania pacjent powinien rano przyjąć dodatkowe 4 kapsułki Espumisanu. Jeżeli przyjmuje się leki na stałe, można to zrobić o tradycyjnych porach, popijając niegazowaną wodą. W dniu badania pacjent nie powinien palić papierosów. Na co najmniej 6 godzin przed wykonaniem USG jamy brzusznej pacjent musi pozostać na czczo czyli nie jeść, ale nie pić też kawy, herbaty czy innych napojów. Na godzinę przed badaniem powinno się wypić około 2 szklanek wody i starać się nie oddawać moczu, tak aby pęcherz pozostał wypełniony i można go było ocenić podczas badania.
Na badanie pacjent powinien zabrać ze sobą wszystkie wyniki wcześniej wykonywanych badań takich jak USG, MR czy TK. Jak już wcześniej wspomniano, do badania ultrasonograficznego nie wymaga się skierowania. Opis badania wydawany jest pacjentowi na tej samej wizycie.

Nasi specjaliści
avatar logo
lek. med.
Magdalena Kowalska
Lekarz POZ
avatar logo
lek. med.
Anita Olszewska
Lekarz POZ
Pakiety i programy laboratoryjne

Poznaj pełną ofertę

Partnerzy